ویدئوهای سایت

person
mimset instagram account
mimset telegram account
mimset namasha account
mimset aparat account

نقد و بررسی فیلم دلم می خواد – I Want to Dance

دوشنبه, 15 بهمن, 1397
فیلم دلم می خواد

فیلم دلم می خواد آخرین ساخته‌ ی بهمن فرمان آرا ، فیلمساز بزرگ و سرشناس ایرانی می باشد. در این فیلم بازیگران بزرگی همچون رضا کیانیان، مهناز افشار و محمدرضا گلزار به نقش آفرینی پرداخته اند.

به گزارش میم ست ، در این مطلب به نقد و بررسی فیلم دلم می خواد (I Want to Dance) به کارگردانی بهمن فرمان آرا می پردازیم. در این فیلم پرستاره بازیگران بزرگی همچون رضا کیانیان، محمدرضا گلزار، مهناز افشار و سحر دولتشاهی به نقش آفرینی پرداخته اند. فرمان آرا این فیلم را از روی فیلمنامه ای به قلم امید سهرابی ساخته است. این فیلم در 23 ام خردادماه 1397 به اکران رسید و توانست به فروشی بالغ بر یک میلیارد و 542 میلیون تومان دست یابد. در ادامه با نقد و بررسی فیلم دلم می خواد با ما همراه باشید.

موضع گیری ‌های پر بحث فیلمسازان بزرگ سینمای کشورمان در این چند سال همواره برای سینماگران جوانی که آنها را رصد می‌ کنند پر چالش بوده است

موضع گیری‌ های پر بحث فیلمسازان بزرگ سینمای کشورمان در این چند سال همواره برای سینماگران جوانی که آنها را رصد می‌ کنند پر چالش بوده است. به عنوان مثال بعد از اکران چند فیلم ایرانی مثل فیلم های "نارنجی پوش" و "چه خوبه برگشتی" ، هواداران داریوش مهرجویی با فانوس در دنیایی تاریک به دنبال حمید هامون و محمود درخت گلابی می ‌گشتند و پذیرش چنین فیلم‌ هایی را از این کارگردان بزرگ بر نمی ‌تافتند.

مسعود کیمیایی دیگر فیلمساز مهم ما موضعی کم و بیش بهتر از مهرجویی دارد و هنوز ردی از سینمای قهرمان محورش را می‌ شود پیدا کرد اما کمتر نقدی را به فیلم‌ های اخیرش می‌ پذیرد و شاید هواداران صادقش نیز مسعود کیمیایی امروز را همچون گذشته نمی‌ یابند.

در این میان ناصر تقوایی بزرگ وقتی شرایطی مناسب ساخت فیلم‌ هایش نمی ‌بیند، ترجیح می ‌دهد دیگر فیلمی نسازد تا ما همچنان او را با فیلم های "صادق کرده" و "ناخدا خورشیدش" به یاد آوریم و در همان جهان بمانیم.

کیانوش عیاری همچنان دست از سینمای فاخرش نمی‌ کشد و تیغ توقیف را به جان می‌ خرد به قیمت آنکه فیلم خودش را بسازد.

اما بهمن فرمان آرا به عقیده بنده راهی شبیه به داریوش مهرجویی پیش گرفته است. بهمن فرمان آرا نام کمی نیست که نویسندگان جوانی همچون ما بخواهیم بدون احتیاط درباره کارنامه‌ ی او حرف بزنیم. فیلمسازی تحصیل کرده در یکی از معتبر‌ترین دانشگاه‌های سینمایی جهان یعنی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که نزدیک به ۶۰ سال است فعالیت سینمایی می‌ کند.

شاید شاخص ‌ترین فیلم‌ هایی که چند سال اخیر از او به یاد داریم سه‌ گانه‌ ی (معروف به سه گانه‌ مرگ) "بوی کافور عطر یاس" ، "خانه ‌ای روی آب" و "یک بوسه‌ ی کوچولو" باشد. برای فیلم خانه ‌ای روی آب توانست دو سیمرغ بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از بیستمین دوره‌ و سیمرغ بهترین کارگردانی را برای فیلم بوی کافور عطر یاس در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر به‌ دست آورد. پس از این سه گانه در سال ۸۸ فیلم توقیفی خاک آشنا از او اکران شد و سپس شاهد چند سال سکوت این فیلمساز بزرگ بودیم.

فیلم دلم می خواد

مشکل برخی فیلم‌ ها و فیلم دلم می خواد که بر اساس یک ایده‌ی خلاقانه پیش می ‌روند این است که حول همان ایده درجا می ‌زنند

هرچند که در فیلم دلم می خواد سعی کرده است مولفه‌ های سینمای خود یعنی تقابل مرگ و زندگی، جریان روشنفکری و فضای افسرده‌ ی جامعه را حفظ کند، اما به هیچ عنوان نمی‌ توان این فیلم را فیلم کارگردان شازده احتجاب دانست و دقیقا همین مسئله مایه‌ ی آزار هواداران او است.

نویسنده‌ ای افسرده به نام بهرام فرزانه (با بازی رضا کیانیان) که به علت از دست دادن دوستانش گرفتار تنهایی و افسردگی شده است تنها تعریفی است که از شخصیت بهرام داریم و مخاطب اصلا فرصت ارتباط برقرار کردن با او را در فیلم ندارد.

تماشای همسایه‌ ی مذهبی او که فقط به چندین ملاقات در آسانسور محدود می ‌شود و در موتیف‌ های فیلم هیچ چیز تازه ‌ای رو نمی‌ کند، تا حد یک شوخی دم دستی است. همسایه ‌‌ای که یک پرنده‌ برای بهرام می ‌آورد هم سرنوشتی بهتر از دیگر شخصیت‌ های فرعی فیلم ندارد.

تصادف شاید راحت ‌ترین و اولین ایده‌ ای باشد که یک فیلمنامه‌ نویس برای جلو بردن داستانش از آن استفاده می ‌کند. در یک تصادف قرار است نقطه‌ عطف اصلی فیلم را دریابیم اما تکلیفمان را با کودک کار نمی ‌دانیم. بیشتر شبیه به این می‌ ماند که از هر شاخه ‌ی معضلی، گلی چیده و در فیلم گنجانده شده است.

فیلم دلم می خواد

تقطیع ‌های پی در پی از ملاقات روانپزشک با بیماران افسرده، خیلی صریح گویای آن است که بله ما در ایران مشکلات زیاد داریم و طبیعتا به دنبال آن مردمانی با افسردگی دست و پنجه نرم می‌ کنند. این مسئله‌ی صریح فیلم است که در فیلم‌ های قبلی فیلمساز هم کم و بیش به آن اشاره شده است. اما راه حل چیست؟ یا بهتر بگویم چه موضوعی ما را به ادامه دادن فیلم ترغیب می‌کند؟

در اینجا تنها حُسن فیلم دلم می خواد خودش را نشان می ‌دهد که آن هم بهره بردن از ایده‌ ای خلاقانه (به اصطلاح ایده ‌ی دهم) است. ایده این است که بهرام مدام در گوشش یک موسیقی را می‌ شنود و این اتفاق توانسته افسردگی ‌اش را کاهش دهد.

چالشی که این مسئله را تشدید می ‌کند این است که بهرام در مکان‌ های مختلف نمی ‌تواند جلوی رقصش را بگیرد و این موضوع موجب خلق یک کمدی ناخواسته می ‌شود. مشکل برخی فیلم‌ هایی که بر اساس یک ایده‌ ی خلاقانه پیش می ‌روند این است که حول همان ایده درجا می‌ زنند و ایده‌ ی جلوتری را در ادامه شاهد نیستیم.

فیلم دلم می خواد

در فیلم دلم می خواد تا کجا ما باید به رقص ‌های دکتر فرزانه بخندیم و این موقعیت تا کجا برای مخاطب جذاب می‌ ماند؟!

آن وقت این پرسش مطرح می ‌شود که تا کجا ما باید به رقص ‌های دکتر فرزانه بخندیم و این موقعیت تا کجا برای مخاطب جذاب می ‌ماند؟ فیلم ضمن اینکه این ایده را پرورش نمی ‌دهد، به سراغ شخصیت‌ های فرعی دیگری هم می ‌رود که به واقع با حذف هرکدام هیچ آسیبی به فیلم نمی ‌خورد.

به عنوان مثال آشنا شدن با زنی خیابانی (با بازی مهناز افشار) چه کمکی در پیشبرد فیلم می‌ کند جز اینکه به حماقت عجیب شخصیت بهرام پی می ‌بریم. بهرام به خاطر کاری که نکرده است و صرفا پایین بودن بهره ‌ی هوشی ‌اش چند دقیقه مخاطب را کلافه می ‌کند تا پول را برای آن زن کارت به کارت کند (کاری که از همان ابتدا می‌توانست انجام دهد!). این درست که نویسنده ماشین قدیمی دارد و در دنیای قدیمی و سرخوشانه خودش زندگی می‌ کند اما احمق بودن شخصیت تا این حد برای هیچ مخاطبی توجیه ندارد.

به گونه ‌ای برای من به شخصه این حس پیش می‌ آید که فیلمساز بزرگ کشورم، حال که در این شرایط گویی نمی ‌تواند آنطور که می‌ خواهد فیلم بسازد، دست به ساخت فیلمی زده است که در آن بگوید مردم مشکلات ما زیاد است اما شما تلاش کنید به هر قیمتی شاد باشید و همین.

بهرام می ‌رقصد و حال سرخوشش به دیگران سرایت می‌ کند. نگاه جالبی است اما برای یک فیلم کافی است؟ نمی‌ دانم یا بهتر بگویم در جایگاه این بزرگان نیستم تا کاملا درک کنم چرا در ساخته‌ های اخیرشان، کارنامه درخشانشان را مکدر می‌کنند.

اما فقط وقتی نگاهی به فیلمسازان مُسنی همچون میشائیل هانکه ، کن لوچ و لی چانگ دونگ می ‌اندازم در می‌ یابم که آنقدر فیلمسازی برایشان مهم است که هر فیلم را به مثابه ‌ی آخرین فیلم زندگی و اعتبار هنری خود می ‌دانند. به هرحال جغرافیای فیلمساز همواره مسئله مهمی است و نمی‌ توان قضاوت حتمی داشت.

هشدار! ادامه مطلب پایان فیلم دلم می خواد را فاش (اسپویل) می کند!

فیلم دلم می خواد

نگاهی که فرمان آرا در پایان فیلم دلم می خواد دارد، نگاهی امیدوارانه به نسل جدید است. او به نوعی شاید با نمایش پسر معتاد و افسرده‌ ی بهرام (که ما را یاد پسر دکتر سپید بخت در فیلم خانه‌ای روی آب می ‌اندازد) به این نسل هم خوش ‌بین نیست و امید دارد نوزادانی که دیگر از بدو تولد با رقص پا به این دنیا می ‌گذارند بتوانند نسلی شاد باشند.

برای گفتن صرفا چنین حرفی شاید نیازی به ساخت یک فیلم بلند نبود اما در شرایط فعلی ممکن است فیلمساز ارائه‌ ی چنین فیلمی را دغدغه خود بداند. فیلمی که ابتدا با عنوان "دلم می‌خواد برقصم" به دنبال اکران بود که در نهایت پس از انتظار چند ساله با عنوان "دلم می‌ خواد" اکران شد (هرچند که در فیلم نام کتابی که بهرام می ‌نویسد بر اسم قبلی فیلم تاکید می ‌کند).

از موسیقی کارن همایونفر به عنوان حُسن فیلم می ‌توان یاد کرد. در اجرا نیز بازی رضا کیانیان تنها به چند میمیک تکراری در سراسر فیلم محدود می ‌شود و از مهناز افشار نیز بازی بهتری شاهد نیستیم. در پایان مطلبم را با ذکر این نکته به پایان می ‌برم که فیلمسازان بزرگ را نسبت به کارنامه ‌ی خودشان مقایسه می ‌کنند. فیلم دلم می خواد قطعا کارگردانی قابل قبولی دارد اما توقع مخاطب از چنین فیلمسازی بسیار فراتر از داشتن یک کارگردانی قابل قبول است. به امید آنکه فیلمسازان بزرگ کشورمان همواره در ذهنمان درخشان بمانند.

منبع: زومجی

نظر شما در مورد داستان، کیفیت ساخت و نحوه نقش آفرینی بازیگران فیلم دلم می خواد چیست؟

نظرات خود را در پایین مطلب با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید. برای مشاهده تصاویر و پوسترها روی آنها کلیک کنید.

پوستر فیلم دلم می خواد دلم می خواد

تبلیغ 1
تبلیغ 2
تبلیغ 3
تبلیغ 4

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
    دیدگاهی پیدا نشد! اولین نفری باشید که در این نوشته نظر می دهید.
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications