ویدئوهای سایت

person
mimset instagram account
mimset telegram account
mimset namasha account
mimset aparat account

نقد و بررسی فیلم کلمبوس – Columbus

چهارشنبه, 1 اسفند, 1397
پوستر فیلم کلمبوس

فیلم کلمبوس با نمایش سرنوشت مضحک و غم انگیز شخصیت های خود با فیلم نامه ای شتاب زده یک کمدی سیاه است. این فیلم با بیانی کاریکاتورگونه اتفاقات پشت پرده یک مهاجرت را به تصویر می کشد.

به گزارش میم ست ، در این مطلب به نقد و بررسی فیلم کلمبوس به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی هاتف علیمردانی خواهیم پرداخت. این فیلم که ستارگانی چون هانیه توسلی ، مجید صالحی ، فرهاد اصلانی و شبنم مقدمی را در لیست بازیگران خود دارد، در تاریخ 14 ام آذرماه 1397 اکران سراسری خود را آغاز کرد و توانست به فروش چشمگیری بالغ بر 4 میلیارد و هشتصد میلیون تومان دست یابد. در ادامه با نقد و بررسی فیلم کلمبوس با ما همراه باشید. 

جدیدترین اثر هاتف علیمردانی یکی از فیلم‌ های بجا و سروقت سینمای ایران است. پیش‌ از این، فیلم‌ هایی در سینمای ایران تولید شده‌ اند که اگر به‌ موقع رنگ پرده را می‌ دیدند به‌ مراتب بیشتر در ذهن مخاطب خود باقی می‌ مانند. آثاری مثل "من عصبانی نیستم"، "خیابان‌ های آرام" و "گزارش یک جشن" پس از حوادث سیاسی - اجتماعی سال ۸۸، "مکس" در دوران اصلاحات ، "ماحی" در زمان انتخابات ۹۲ ، "عروسی خوبان" سال‌ های پایانی جنگ ؛ این فیلم‌ ها هیچ‌ یک در زمان مورد نظر عوامل تولید آن اکران نشدند و از همین سو کارکرد خود را در فضای جامعه تا حدودی از دست دادند. اما علیمردانی از این حیث خوش‌ شانس‌ بوده است که زمان اکران فیلمش با هدف اصلی او سازگار است.

هشدار! ادامه مطلب داستان فیلم کلمبوس را فاش (اسپویل) می کند!

کلمبوس - Columbus

فیلم کلمبوس داستان یک خانواد‌ه‌ متمول است که همگی برای اقامت آمریکا اقدام می کنند

حشمت‌ الله خان (با بازی سعید پور صمیمی) به همراه دو فرزندش و عروس و داماد و نوه‌ هایش در یک خانه باغی زندگی می‌ کنند. فرزند سوم حشمت‌ الله خان، ناصر، مدت‌ هاست که در کلمبوس اوهایو زندگی می‌ کند و با کمک بردار خود منوچهر در ایران (با بازی مجید صالحی) که دفتر مهاجرت دارد در پی انجام مقدمات مهاجرت سایر اعضای خانواده هستند.

گرین‌ کارت‌ های حشمت‌ الله‌ خان و هاله (با بازی شبنم مقدمی) و فرزند خردسالش صادر می‌ شوند؛ این افراد به آمریکا می‌ روند و سایرین از جمله سیروس (با بازی فرهاد اصلانی) همسر هاله منتظر می‌ مانند تا به‌ محض آمدن گرین‌ کارت‌ هایشان به آن‌ ها ملحق شوند. در پی این شکاف ، مشکلاتی برای خانواده پیش می‌ آید که جبران آن ناممکن است.

کلمبوس - Columbus

فیلم کلمبوس با نمایش سرنوشت مضحک غم‌ انگیز شخصیت‌ های آن یک کمدی سیاه است

فیلم کلمبوس قصه سراب‌ ها و بر باد رفتن آرزو هاست، داستان بسیاری از خانواده‌ های ایرانی که داروندار خود را در قمار مهاجرت از دست داده‌اند. کسانی که زندگی را در جای دیگر می‌بینند و بجای ماندن و جنگیدن برای آن، می‌ روند تا در سرزمین دیگری طرحی نو براندازند! 

این فیلم درباره خانواده‌ های دوپاره‌ ایست که بعضی از اعضای آن با عزم جزم رفته‌ اند و آن‌ طرف برای ماندن جان می‌ کنند و سایرینی که مانده‌ اند و دل‌ و جان بریدن و رفتن ندارند.

در میان این‌ همه حرف جدی، کارگردان فیلم کلمبوس برای جذب حداکثری تماشاگر با ایجاد موقعیت‌ هایی کمیک سعی می‌ کند که در عین‌ حال فیلمی سرگرم‌ کننده ارائه دهد؛ از شخصیت اهل‌ دل حشمت‌ الله خان تا دوز و کلک‌ های منوچهر و ندید پدید بازی‌ های هاله همگی موقعیت‌ هایی کمیکی در فیلم ایجاد می‌ کنند که بیننده را به خنده وا می‌ دارد؛ اما فیلم کلمبوس با نمایش سرنوشت مضحک غم‌انگیز شخصیت‌ های آن یک کمدی سیاه است.

کلمبوس - Columbus

پاشنه آشیل فیلم کلمبوس ، فیلم‌ نامه‌ ایست که شتاب‌ زده و بدون پرداختن به جزئیات نوشته شده است

در روز های ابتدایی سال ۲۰۱۸ بود که خبرگزاری‌ ها تصاویر خانواده‌ های سرگشته ایرانی در فرودگاه‌ های آمریکا را نشان دادند که با اجرایی شدن فرمان منع مهاجرتی ترامپ با وجود داشتن ویزا اجازه ورود به خاک آمریکا را نداشتند. اتفاقاتی که برخی ایرانی‌ ها آن را توهین‌ آمیز برشمردند و گروه‌ های حقوق بشری و احزاب سیاسی در داخل آمریکا را به واکنش در برابر این فرمان واداشت.

به نظر می‌ رسد که اولین جرقه‌ های ساخت فیلم کلمبوس همین روز ها در ذهن علیمردانی زده شده است. کلمبوس یک فیلم ضد آمریکایی نیست. درست است که در چند جا رئیس‌جمهور آمریکا گاوچران خوانده می‌ شود و یا تصاویری که از کلمبوس اوهایو به تصویر می‌ کشد عمدتاً تصویر کسانیست که در مزرعه در کنار دام‌ ها‌ هستند و یا سوار بر اسب این‌ طرف و آن‌ طرف می‌ روند اما قصدش سردادن شعار های ضد آمریکایی نیست بلکه طعنه و تلنگر به افرادیست که فکر می‌ کنند رفاه، آرامش و خوشبختی در سرزمین دیگریست.

جایی که مردم آن فرهنگ مخصوص به خود را دارند و از فرهنگ و سبک زندگی حشمت‌ الله ‌خان‌ ها فاصله زیادی دارند. حتی، علیمردانی قصد ندارد که این دو فرهنگ را رو درروی یکدیگر قرار دهد و به قضاوت بنشیند چرا که خانواده ایرانی که علیمردانی شخصیت‌ پردازی می‌ کند چندان هم فرهیخته و اهل ادب و ادبیات نیست.

اما پاشنه آشیل فیلم کلمبوس ، فیلم‌ نامه‌ ایست که شتاب‌ زده و بدون پرداختن به جزئیات نوشته شده است که دلیل آن شاید اصرار کارگردان بر اکران هر چه زودتر فیلمش بوده است. شخصیت‌‌ های فیلم کلمبوس خیلی سطحی نوشته‌ شده‌ اند و آنچه می‌ بینیم یک خانواده خل‌ و چل است که سرخوشانه قصد مهاجرت به آمریکا را دارند؛ در صورتی‌ که هر شخصی برای مهاجرت دلایلی دارد، از نگرانی‌ ها و گرفتاری‌ های اقتصادی تا معضلات سیاسی و فرهنگی.

مثلاً شخصیت‌ هایی را در فیلم می‌ بینیم که به‌ راحتی بازیچه دست یک شخص کلاه‌ بردار هستند و هیچ ‌کنش و حتی واکنشی ندارند تا جایی که با اجازه کارگردان این شخصیت‌ ها از خواب بیدار می‌ شوند و به واکنش واداشته می‌ شوند؛ و یا اینکه فیلم‌ بی‌ اعتنا از کنار شخصیت‌‌ های جوان فیلم (دختر سیروس و نامزدش) می‌ گذرد در صورتی‌ که در بسیاری از مواقع یکی از علل ماندن و یا رفتن خانواده‌ ها فرزندان‌ آن‌ ها هستند.

کلمبوس - Columbus

فیلم کلمبوس بیان کاریکاتورگونه اتفاقاتیست که در پشت پرده مهاجرت روی می دهد

شاید اگر انرژی‌ ای که کارگردان برای جا دادن موقعیت‌ های طنز در فیلم‌ نامه داشت صرف شخصیت‌ پردازی و عمق‌ بخشی به شخصیت‌ های فیلم می‌ کرد فیلم او به‌ مراتب تأثیرگذارتر و قابل دفاع‌ تر بود. از همین رو، فیلم کلمبوس فیلم هدر رفته ایست؛ فیلمی که می‌ توانست یکی از صدا های بلند و حسابی این روز های سینما باشد.

در پایان اینکه، فیلم کلمبوس بیان کاریکاتورگونه اتفاقاتیست که در پشت پرده مهاجرت چه قبل و چه پس‌ازآن رخ می‌ دهند. موقعیت‌ های طنزی مثل کار کردن هاله به‌ عنوان رفتگر در یک مهدکودک و یا بی‌ اساس بودن ادعا های ناصر، برای بسیاری خاطره‌ اند! از این‌ رو فیلم کلمبوس با در نظر گرفتن نقد های تند و تیزش به پدیده مهاجرت، فیلم مهمیست و تماشای آن به همه‌ کسانی که به گمان خود برای گذر از مرز های سیاهی و تباهی و رسیدن به سرزمین فرشتگان در تلاش‌ اند، توصیه می‌ شود.

منبع: نماوا

نظر شما در مورد داستان، کیفیت ساخت و نحوه نقش آفرینی بازیگران فیلم کلمبوس چیست؟ 

نظرات ارزشمند خود را در پایین مطلب با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید. برای مشاهده تصاویر و پوسترها در اندازه واقعی روی آن ها کلیک کنید. 

تبلیغ 1
تبلیغ 2
تبلیغ 3
تبلیغ 4

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
    دیدگاهی پیدا نشد! اولین نفری باشید که در این نوشته نظر می دهید.
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications