ویدئوهای سایت

person
mimset instagram account
mimset telegram account
mimset namasha account
mimset aparat account

نقد و بررسی فیلم درساژ – Dressage

جمعه, 26 بهمن, 1397
فیلم درساژ در هشتمین جشنواره جنایت و مکافات استانبول

فیلم درساژ یک فیلم درام-روانشناختانه با فیلمبرداری ، طراحی صحنه و ... قابل قبول است که علی رغم دارا بودن مشکلات ریزی در بطن خود، حرف هایی شنیدنی را در سینمای کلیشه ای امروز می زند.

به گزارش میم ست ، نوبتی هم باشد نوبت نقد و بررسی فیلم درساژ ، ساخته ی جدید پویا بادکوبه است که پس از افتخار آفرینی های بسیار در جشنواره های مختلف بین المللی ، این روزها روی پرده های سینما رفته تا کمی تنوع را به سینمای کلیشه ای این روزها بیاورد. این فیلم با بازی علی مصفا، نگار مقدم و شبنم مقدمی از 19 ام دی ماه 1397 اکران خود را آغاز کرد و تا به امروز (26 بهمن ماه) توانسته به فروشی بالغ بر 436 میلیون تومان دست یابد. در ادامه با نقد و بررسی فیلم درساژ با ما همراه باشید.

درساژ گرایشی در اسب سواری تلقی می‌ شود و نامی نامانوس برای فیلم جدید بادکوبه شمرده می‌ شود؛ نامی که البته به حال و هوای فیلم می‌ آید و انتخاب هوشمندانه‌ ای بوده است. در اولین پروژه سینمایی بادکوبه افراد بزرگی در کنارش قرار دارند و کامبوزیا پرتوی که در عالم نویسندگی نبوغ خاصی دارد؛ به عنوان مشاور سینمایی بادکوبه معرفی شده است. رگه‌ هایی از قدرت داستان نویسی پرتوی هم در فیلم دیده می‌شود اما این رگه‌ ها چندان پررنگ نیستند و کارگردان ترجیح داده که امضا و هویت مستقل خودش را وارد فیلم کند.

درساژ به مسابقاتی گفته می‌ شود که در آن سوارکار با اسب خود بیشتر حرکات نمایشی و زیبا انجام می‌ دهد و به مسابقه در پیست نمی‌ پردازد،‌ از همین رو اسب‌ های درساژ به جای اینکه در طبیعت و دشت مورد تمرین قرار بگیرند فقط در میدان‌ های مخصوص با سوارکار خود تمرین می‌ کنند.

شخصیت اصلی فیلم درساژ هم دختری است که در میدان زندگی به رقابت با دیگران نمی‌پردازد، بلکه دوست دارد همانند این اسب‌ ها، در مسیر مخصوص خودش قدم بردارد؛ مسیری که مورد تایید دیگران نیست. «گلنسا» دختریست نسبتا یکه‌ تاز اما آرام و دقیقا به مثابه اسب‌ هایی است که در زندگی عادی به سر نمی‌ برند و با اینکه سختی و تلاش بیشتری می‌ کنند، اما دیده نمی‌ شود. او علی رغم مخالفت پدرش عاشق دویدن است و مسیرهای طولانی را با دوندگی می‌ پیماید ولی این دوندگی او را از پای در نمی‌ آورد. گلنسا می‌ خواهد او را ببینند، اما نمی‌ بینند و برای همین هم سرکشی می‌ کند.

هشدار! ادامه مطلب جزئیات داستان فیلم درساژ را فاش (اسپویل) می کند!

نقد و بررسی فیلم درساژ

فیلم درساژ داستان چند دختر و پسر نوجوان در مهر شهر کرج را روایت می‌ کند

فیلم داستان چند دختر و پسر نوجوان در مهر شهر کرج را روایت می‌ کند. آنها یک شب تصمیم می‌ گیرند که برای خنده و شوخی به یک سوپرمارکت محله‌ شان دستبرد بزنند. برخی از اعضای این گروه بچه پولدار‌ هایی هستند که نیازی به این کار ندارند و تمام هدف و ماهیت کار، یک شوخی احمقانه است. آنها در نهایت به سوپرمارکت دستبرد زده و مقداری خوراکی و نزدیک به ۷۸ هزار تومان پول را می‌ دزدند.

بعد از انجام دزدی و تمام شدن ترشحات آدرنالینی که آنها انتظارش را می‌ کشیدند، به خودشان آمده و متوجه می‌ شوند که نوار ویدئویی داخل سوپرمارکت را برنداشته‌ اند و حرکاتشان ضبط شده است. گلنسا (که به نظر می‌رسد جایگاه اجتماعی مالی کمتری نسبت به سایرین دارد) مامور می‌ شود که برود نوار را بیاورد. او مخالف تصمیم جمع است اما نمی‌ تواند کاری کند و با خشونت دوست پسرش مواجه می‌ شود.

گلنسا در نهایت فیلم را قبل از طلوع آفتاب برمی‌دارد اما ترجیح می‌ دهد که آن را پیش خودش نگه‌ دارد و دوستانش هرچه از او خواهش می‌کنند که ویدئو را در اختیارشان قرار دهد از این کار ممانعت می‌ کند. از آنسو داستان والدین گلنسا با با بازی علی مصفا و شبنم مقدمی را داریم که می‌ خواهند از کرج به تهران کوچ کنند و گلنسا به خاطر اسبی به نام الوند که در پیست نزدیک آنها قرار دارد؛ دوست ندارد به این کوچ تن دهد … .

پوستر جدید فیلم درساژ

ساخت فیلمی درام-روانشناختانه در سینمای کشور ستودنیست اما فیلم درساژ فقط زر ورق این ژانر را دور خود پیچیده و درون نسبتا تو خالی دارد

ما با فیلمی درام-روانشناختانه طرف هستیم و همین که فیلمی در این ژانر در سینمای کشور ساخته شده، یک کار ستودنیست. فیلم‌ هایی در این مضمون باید بتوانند روی جزییات و پرداخت به داستان خود با قدرت کار کنند تا اثری ماندگار شوند (مانند هامون مهرجویی) اما فیلم درساژ فقط زر ورق این ژانر را دور خود پیچیده و درون نسبتا تو خالی دارد. فیلمنامه درساژ حفره‌ ها و نقاط ضعف فراوانی دارد و نقطه پاشنه آشیل آن هم به شخصیت پردازی گلنسا بر می‌گردد؛ کاراکتری که با بازی نگار مقدم (که خیلی هم شبیه به گلشیفته فراهانی است) به خوبی بازی شده است.

نگار مقدم یک تنه فیلم را به دوش می‌ کشد و از بازیگران به‌نام‌ تری همچون علی مصفا بهتر عمل می‌کند ولی شخصیت پردازی که برای کاراکتر او شده گاهی مواقع لنگ می‌زند. او قرار است دختری با برخی مشکلات روانی باشد ولی ابتدای فیلم اصلا چنین چیزی حس نمی‌ شود و گلنسای یک ربع اولیه فیلم با گلنسای هفتاد دقیقه بعد از آن با یکدیگر همخوانی ندارند.

گلنسا همچنین پیش الوند (همان اسب درساژ) که می‌ رود زمین تا آسمان شخصیتش عوض می‌ شود. این موضوع البته به خودی خود ایراد نیست و مفهومی است که کارگردان می‌ خواهد از شخصیت او به بیننده القا کند. اینکه دختری سرکش و یاغی در پیش دوستانش و یا دختری آرام و ساکت در خانواده، پیش الوند به دختری سرخوش تبدیل می‌ شود؛ یک پیام درباره روحیات این کاراکتر است اما متاسفانه رابطه شکل گرفته بین الوند و گلنسا مثل گزینه‌ های همتای خود در سینمای جهان از آب در نیامده است. روابط بین اسب و انسان، مسائل پیچیده‌ ای دارد که درباره آن مقالات متعددی هم نوشته شده و این رابطه روانشناسی در فیلم روایت شده ولی شکل درستی به خود نگرفته است.

نقد و بررسی فیلم درساژ

نگار مقدم اما با بازی خیره کننده خود حفره‌ های درون فیلمنامه فیلم درساژ را از یادمان می برد!

نگار مقدم اما با بازی خیره کننده خود و تلاش‌ هایی که برای نقشش می‌کند (تصور می‌ کنم او کیلومتر ها برای این فیلم دویده است!) ستودنی است و می‌ تواند تا حد زیادی این حفره‌ های درون فیلمنامه را از یادمان ببرد. گلنسایی که او به تصویر می‌ کشد، دختری است نوجوان که خشم‌ هایش را فرو خورده و در طبقه اجتماعی نسبتا پایینی هم قرار دارد. دختری که بسیاری از دختران ایران امروز هم نسل او هستند و می‌ توانند این روحیات عجیب و غریبش را درک کنند؛ ولو اینکه مشکلات ریز و درشتی در پرداخت این روحیه وجود داشته باشد.

او به تدریج و با گذشت زمان فیلم تبدیل به ضد قهرمانی می‌ شود که بیشتر از آنکه به دل مخاطب بنشیند، روی اعصاب او رژه می‌ رود و همین تاثیرگذاری نشان از بازی خوب نگار مقدم دارد. البته فیلم با پیشروی داستان لحظه به لحظه تحلیل می‌ رود و در سکانس‌ های پایانی کمی اسیر کلیشه می‌ شود و آن تاثیرگذاری که از یک فیلم درام-روانشناسانه انتظار داریم را به ما اعطا نمی‌ کند.

نقد و بررسی فیلم درساژ

نکات فنی فیلم درساژ همگی در سطح قابل قبولی هستند

نکات فنی فیلم درساژ اما از جمله فیلمبرداری و طراحی صحنه و … همگی در سطح قابل قبولی هستند. بادکوبه با قاب تصویر غریبه نیست ولی با سینما کمی تا قسمتی نا آشنایی دارد و این ناشی‌ گری در برخی جزییات فنی فیلم (مانند کادربندی‌ ها) دیده می‌ شود اما طوری نیست که به فیلم لطمه وارد کند. او تلاش خودش را کرده و در این تلاش از افرادی کمک گرفته که توانسته‌ اند او را پشتیبانی کنند و فیلم اولش را آبرومندانه پیش ببرند.

فیلم درساژ روانه اکران عمومی شده و با توجه به مضمون و نوع روایت فیلم، به نظر می‌رسد اکرانش در گروه هنر و تجربه می‌توانست به مراتب مفیدتر باشد. البته کارگردان و تیم سازنده فیلم با توجه به مضمون روانشناسی-جامعه شناختی خود فیلم را روانه اکران عمومی کردند و شاید بتوان گفت که از این حیث بیننده عمومی هم به فیلم بخت و اقبال نشان خواهد داد؛ این چیزی است که زمان نشان خواهد داد و تصور می‌کنم با قدرت و تبحر مارکتینگ سازنده فیلم بتوان به این اقبال رسید.

نقد و بررسی فیلم درساژ

فیلم درساژ می‌ توانست از چیزی که الان هست به مراتب بهتر باشد

فیلم درساژ برخلاف ظاهر اولیه اش فیلم زنانه ای نیست و اگر کاراکتر اصلی آن دختری است در سنین نوجوانی در مقابله با جامعه ایرانی، معنی‌ اش این نیست که با فیلمی فمنیستی روبرو هستیم بلکه این فیلم برای تمامی نسل نوجوان و جوان می‌ تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و برای والدین آنها تلنگری باشد که آنها را ببینند.

درساژ می‌توانست از چیزی که الان هست اثری به مراتب بهتر باشد ولی هم‌اکنون هم توانسته با سوژه نسبتا بدیع خود، جامعه ایران و نوجوانان و اختلافات طبقاتی حاکم در آن را به تصویر بکشد و کاری کند که علی رغم مشکلات ریزی که در بطن فیلم وجود دارد، با اثری قابل قبول مواجه باشیم؛ اثری که با دیگر آثار سینمایی اکران شده امسال تفاوت‌ دارد و در سینمای تکراری ایران حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. حرف‌های درساژ با کمی سکته بیان می‌شود و یا در مواقعی کشدار؛ اما شنیدنی هستند.

منبع: روزیاتو

نظر شما در مورد داستان، کیفیت ساخت و نحوه نقش آفرینی بازیگران فیلم درساژ چیست؟ 

نظرات خود را در پایین مطلب با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید. برای مشاهده تصاویر و پوسترها روی آنها کلیک کنید. 

پوستر جدید فیلم درساژ درساژ

تبلیغ 1
تبلیغ 2
تبلیغ 3
تبلیغ 4

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
    دیدگاهی پیدا نشد! اولین نفری باشید که در این نوشته نظر می دهید.
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications