میم ست

صندلی خالی جعفر پناهی کارگردان فیلم سه رخ در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸

جعفر پناهی

نشست خبری فیلم سینمایی سه رخ دیروز با صندلی خالی جعفر پناهی کارگردان این فیلم برگزار شد ، در نمایش فیلم هم صندلی خالی برای او در نظر گرفته شده بود. این موضوع با واکنش بسیاری از هنرمندان ایرانی و خارجی و همچنین تماشاگران روبرو شد. 

به گزارش میم ست ، نشست خبری فیلم سینمایی سه رخ جدید ترین ساخته جعفر پناهی با حضور عوامل فیلم و گذاشتن یک صندلی خالی برای کارگردان در جشنواره فیلم کن برگزار شد. در نمایش فیلم سه رخ در کاخ جشنواره نیز شامگاه شنبه یک صندلی خالی برای پناهی در نظر گرفته شده بود و تماشاگران به احترام کارگردان از روی صندلی های خود به پا خاستند و او را تشویق کردند.

در تازه ترین اخبار فیلم و سینمای ایران ، قبل از برگزاری نشست خبری، فیلم سینمایی سه رخ یک بار دیگر صبح یکشنبه در سالن اصلی جشنواره به نمایش درآمد و با استقبال کم نظیر تماشاگران مواجه شد؛ امری که برای همه فیلم های بخش مسابقه روی نداده بود.

به نقل از رادیو فرانسه ، از جمله افرادی که در نشست خبری سه رخ حضور داشتند می توان بهناز جعفری و مرضیه رضایی، دو بازیگر زن فیلم و همچنین مستانه مهاجر، تدوینگر و امین جعفری، مدیر فیلمبرداری را نام برد.

جعفر پناهی

نمایش فیلم در ایران به قیمت عدم حضور در جشنواره های خارجی

مستانه مهاجر تدوینگر فیلم سه رخ در این نشست در پاسخ به سوالی درباره اینکه چقدر برای جعفر پناهی حضور در این جشنواره اهمیت داشته، اینطور گفت: ” آنچه برای او بیش از خروج از ایران اهمیت دارد، کار کردن به عنوان یک فیلمساز و نمایش فیلم هایش است.”

او در ادامه بیان کرد: ” هر چقدر ما در اینجا درباره این اثر صحبت کنیم آن چیزی نخواهد بود که کارگردان توضیح می دهد. در واقع بهتر است در چنین شرایطی کارگردان در کنار فیلم خود باشد اما مهمتر از حضور در چنین جشنواره هایی، این است که او بتواند به عنوان یک فیلمساز به راحتی کار کند. در واقع دغدغه جعفر پناهی هم همین است. همچنین آنچه برای او مهم است اکران فیلم در ایران است و اینکه مردم کشورش بتوانند آن را تماشا کنند. ”

مهاجر همچنین درمورد اینکه چقدر احتمال دارد فیلم سه رخ در ایران به نمایش برسد ، گفت: “هیچ واکنشی درباره اکران فیلم در ایران نداشته ایم و فقط امیدواریم که چنین اتفاقی رخ بدهد. اما اینکه چه زمانی و چطور صورت بگیرد را نمی دانیم.”

وی افزود: ” به نظرم یکی از آرزوهای جعفر پناهی، نمایش این فیلم در ایران است. چون سه رخ فیلمی اجتماعی است که قصه ای دارد. جعفر پناهی حاضر بود این فیلم به هیچ فستیوالی نرود و در ایران اکران شود.”

به گفته مهاجر جعفر پناهی در همه این سالها تلاش کرده که فیلم هایش برای تماشاگران ایرانی به نمایش درآیند. ” البته فیلم های پیشین او شرایط دیگری داشتند اما درباره سه رخ او حاضر است هرکاری برای اکران آن در ایران انجام دهد.”

مدیر فیلمبرداری فیلم سه رخ یعنی امین جعفری نیز تاکید کرد : ” از آنجا که فیلم در ایران ساخته شده و به زبان فارسی است او امیدوار است که در کشورش امکان نمایش فیلم هایش مهیا شود.”

جعفر پناهی

نگرانی ها برای جعفر پناهی

امین جعفری درباره وجود یا عدم وجود شرایط استاندارد برای فیلمسازی جعفر پناهی بیان کرد : ” شرایط فیلمسازی جعفر پناهی بسیار هنرمندانه است و در چنین کارهایی، استاندارد چندان معنایی ندارد. به هرحال یک فیلمنامه ای توسط جعفر پناهی نوشته شده بود و قرار بود براساس آن فیلمنامه کار کنیم و در آن شرایط کارگردان هرچه را می خواست براساس آن انجام داد.”

مستانه مهاجر نیز در این مورد بیان کرد که شرایط استاندارد فیلمسازی برای ساخت این فیلم برای جعفر پناهی مهیا بود و البته “محدودیت هایی به طور کلی” وجود داشت که در چنین شرایطی “معمولا جعفر پناهی می تواند آن را حل کند”. به گفته این تدوینگر خوب سینمای ایران نگرانی هایی هم که در زمان ساخت فیلم وجود داشت بیشتر برای آقای پناهی بود.

زنان، محصور اصلی فیلم های جعفر پناهی

داستان فیلم سینمایی سه رخ درباره سه زن بازیگر از سه نسل مختلف است. موضوعی که به گفته مستانه مهاجر به دلیل قصد کارگردان برای نشان دادن تاثیر وجود زنان در جامعه و قدرت و تلاش آنها بوده است. طبق گفته او پناهی در فیلم هایش با نشان دادن زنان قدرتمند قصد دارد به همه زنان پیام بدهد که باید حرکت کنند.

مهاجر همچنین تاکید کرد که زنان محور همه آثار پناهی به ویژه فیلم های دایره و آفساید بوده اند.

سه رخ

فیلم آزاد، کارگردان ممنوع الخروج

در ادامه مستانه مهاجر با اشاره به حمایت شخصیت های هنری و سینمایی جهان از جعفر پناهی بیان کرد که در ایران نیز سینماگران، همه هنرمندان و دیگر مردم از او بسیار حمایت کرده اند. به گفته او حتی برخی سازمان ها در ایران برای فراهم آوردن شرایط خروج او از ایران تلاش های بسیاری کردند.

این تدوینگر در پایان نیز خاطر نشان کرد : ” این ممنوعیت فقط برای جعفر پناهی است. فیلم او که از وقتی ساخته شده خودش به تنهایی هویت دارد و ممنوعیت خروج هم ندارد. عوامل فیلم هم چنین مشکلی ندارند. فقط اوست که به دلایلی امکان خروج از کشور را ندارد. ما فقط متاسفیم که باید اسم او را اینجا و صندلی خالی اش را ببینیم هرچند به نظرم او با این فیلم در واقع خودش در جشنواره حضور دارد.”

بهناز جعفری و مرضیه رضائی نیز در این نشست از تجربه کار با جعفر پناهی کارگردان خوب ایرانی گفتند.

از تقدیم نمایش فیلم کاهانی تا پیام اینستاگرامی گلشیفته فراهانی

از آن زمان که حضور فیلم سه رخ در جشنواره کن ۲۰۱۸ اعلام شد، هنرمندان ایرانی بسیاری از جعفر پناهی برای خروج از کشور حمایت خود را اعلام کردند. انجمن های مختلف سینمایی نیز با نامه های متعدد از مقامات ایران درخواست کردند که چنین شرایطی را برای او فراهم کنند.

اصغر فرهادی کارگردان خوب کشورمان نیز در روز چهارشنبه ۸ می مصادف با ۱۸ اردیبهشت در پایان نشست خبری فیلم همه می دانند از مسئولان درخواست کرد که این امکان برای جعفر پناهی فراهم شود و همچنین بیان کرد که این حق اوست که در جشنواره حضور پیدا کند.

در روز جمعه ۱۱ می پس از خروج عوامل فیلم سینمایی سه رخ از ایران بدون جعفر پناهی، بهمن فرمان آرا در واکنش به این موضوع نوشت که : ” چه شرم‌ آور است که در جایی زندگی می‌کنیم که فیلمساز بزرگ مملکتمان اجازه رفتن به جشنواره مهمی مثل کن که فیلم او را نشان می‌دهد ندارد. این دموکراسی است؟ جعفر پناهی و فیلم‌ هایش می‌ مانند. بروید فکری به حال خودتان کنید.”

عبدالرضا کاهانی فیلمسازی که بمنظور ساخت فیلم هایش در شرایط “بدون سانسور” اکنون در فرانسه سکونت دارد در روزهای گذشته در اولین اکران فیلم استراحت مطلق در پاریس، نمایش این فیلمش را به جعفر پناهی تقدیم کرد.

گلشیفته فراهانی بازیگر بی نظیر کشورمان نیز که برای حضور در مراسم فرش قرمز فیلم دختران آفتاب روز گذشته در جشنواره حضور پیدا کرد در پیامی تصویری در اکانت رسمی اینستاگرامش حمایت خود را از جعفر پناهی اعلام کرد.

نظر شما در این مورد چیست ؟ حتما نظراتتون رو در پایین مطلب با ما و دیگر علاقه مندان در میان بگذارید.

جعفر پناهی

شما می توانید جدیدترین اخبار سینمای ایران و جهان را در صفحات تلگرام و اینستاگرام ما دنبال کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *