ویدئوهای سایت

person
عکس از
بیوگرافی رابین رایت
Robin Wright

رابین رایت

۱۳۴۵/۰۱/۱۹ (1966/04/08) : 53 سال
ایالات متحده آمریکا - دالاس - تگزاس
بازیگر خواننده

بیوگرافی


رابین گِیل رایت (به انگلیسی: Robin Gayle Wright) (زاده ۸ آوریل ۱۹۶۶) بازیگر و خواننده آمریکایی است.

زندگی هنری

او در سال ۱۹۸۷ در فیلم عروس شاهزاده ایفای نقش نمود و به شهرت رسید. در سال ۱۹۹۴ با بازی در فیلم معروف فارست گامپ به یک بازیگر مطرح تبدیل شد و شهرت زیادی کسب کرد؛ و توانست نامزد جوایزی همچون جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن شود. وی در این فیلم با تام هنکس همبازی بود.

از دیگر فیلم‌های او می‌توان به فیلم‌های شکست ناپذیر/ مانیبال/ کنگره و نسخهٔ آمریکایی فیلم دختری با خالکوبی اژدها به کارگردانی دیوید فینچراشاره نمود. وی از سال ۲۰۱۳ تا کنون به خاطر نقش آفرینی تحسین برانگیزش در سریال سیاسی خانه پوشالی مورد ستایش منتقدان و مخاطبان قرار گرفت و توانست جوایزی چون گلدن گلوب و چندین جایزهٔ دیگر را از آن خود کند. وی در این سریال با بازیگران مطرح دیگری همچون کوین اسپیسی همبازی است.

زندگی خصوصی

رایت در سال ۱۹۸۶ با دین ویترسپون ازدواج کرد این زندگی مشترک دو سال بیشتر دوام نیاورد و آنها در سال ۱۹۸۸ از همدیگر جدا شدند. وی در سال ۱۹۹۶ با شان پن ازدواج نمود. ابن دو در سال ۲۰۱۰ از هم جدا شدند و حاصل این زندگی مشترک، دو فرزند می‌باشد. رایت از ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۴ با بن فاستر نامزد بودند ولی سرانجام از همدیگر جدا شدند.

بیشتر

آثار


جوایز


  • https://mimset.com/wp-content/themes/mimset/images/award_def.jpg
    برنده جایزه جشنواره فیلم نوشویل مسابقه قبرستان شیفت برای برای فیلم کنگره (در سال (2013))
  • https://mimset.com/wp-content/themes/mimset/images/award_def.jpg
    برنده جایزه جشنواره بین المللی سیاتل بهترین بازیگر نقش اول مرد برای برای فیلم دوست (در سال (1997))