ویدئوهای سایت

person
رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور رابرت داونی جونیور
عکس از
رابرت داونی جونیور
رابرت داونی جونیور
.Robert Downey Jr

رابرت داونی جونیور

۱۳۴۴/۰۱/۱۵ (1965/04/04) : 53 سال
ایالات متحده امریکا - نیویورک - منهتن
رابرت داونی جونیور
رابرت داونی جونیور
رابرت داونی جونیور

بیوگرافی


رابرت جان داونی جونیور (Robert John Downey, Jr.) (زاده ۴ آوریل ۱۹۶۵)بازیگر آمریکایی است. او در سنین جوانی توانست در کار خود به موفقیت و محبوبیت برسد. وی در دوره‌ای درگیر سوء مصرف مواد مخدر (مخصوصا الکل) و مشکلات قانونی بود که توانست با کمکمل گیبسون آنها را پشت سر بگذارد.

رابرت داونی جونیور اولین تجربهٔ بازیگری اش را در فیلم پدرش با نام پوند (۱۹۷۰) کسب کرد. وی برای بازی در نقش چارلی چاپلین در فیلم چاپلین(۱۹۹۲) نامزد جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و برندهٔ جایزهٔ بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. در سال ۲۰۰۰ پس از درمان اعتیاد خود به مواد مخدر و رهایی از زندان ایالت متحده به اتهام قاچاق مواد مخدر، برای بازی در سریال Ally McBeal به جمع بازیگران سریال پیوست و توانست یک جایزهٔ گلدن گلوب را از آن خود کند.

چشم‌انداز شغلی رابرت با بازی در فیلم زودیاک (۲۰۰۷) بهبود یافت و برای بازی در فیلم کمدی تندر استوایی (۲۰۰۸) برای دومین بار نامزد جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

بر اساس اعلام مجله فوربس برای ۳ سال پیاپی (۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵)، وی در صدر فهرست پردرآمدترین بازیگران جهان قرار گرفته است. همچنین او یکی از پولسازترین بازیگران هالیوود است به طوری که پنج فیلمی که او در آن‌ها در نقش مرد آهنی به ایفای نقش پرداخته است فروشی بیش از ۵ میلیارد دلار در مجموع داشته‌اند.

آثار


جوایز


 • گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد
  گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مردبرایشرلوک هلمز (2010)
 • بفتا بهترین بازیگر
  بفتا بهترین بازیگر برایچاپلین (1993)
 • بهترین بازیگر اکادمی علم و هنر امریکا
  بهترین بازیگر اکادمی علم و هنر امریکا برایمرد آهنی 3 (2014)
 • بهترین بازیگر اکادمی علم و هنر امریکا
  بهترین بازیگر اکادمی علم و هنر امریکا برایمرد آهنی (2009)
 • بهترین بازیگر اکادمی علم و هنر امریکا
  بهترین بازیگر اکادمی علم و هنر امریکا برایقلب و روح (1994)