ویدئوهای سایت

person
اکبر عبدی
اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر عبدی
عکس از
اکبر عبدی
اکبر عبدی
Akbar Abdi

اکبر عبدی

۱۳۳۹/۰۶/۰۴ (1960/08/26) : 58 سال
ایران - تهران
اکبر عبدی
اکبر عبدی
اکبر عبدی
اکبر عبدی
اکبر عبدی

بیوگرافی


اکبر عبدی (۴ شهریور ۱۳۳۹) از بازیگران سینما و تلویزیون ایران و دارنده نشان درجه یک فرهنگ و هنر می‌باشد. وی بیشتر در نقش‌های کمدی بازی می‌کند و فیزیک بدنی خاصی دارد و صورت وی، امکان گریم شدید و ساختن چهره‌های گوناگون، مانند نوجوانان و زنان را به وی می‌دهد. اکبر عبدی از هنرجویان مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما بوده‌است.

زندگی‌نامه

اکبر عبدی از پدر و مادری اردبیلی در سال ۱۳۳۹ در محله نازی‌آباد تهران زاده شد و از سال ۱۳۵۸ با دریافت مدرک دیپلم با نمایش‌های آماتوری فعالیت هنری‌اش را آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۲ به تلویزیون رفت و تاکنون به نقش‌آفرینی در موضوعات مختلفی می‌پردازد. عبدی را بیشتر به خاطر بازی‌های کمدی و طنز می‌شناسند. وی اصالتاً اهل روستای آقاباقر اردبیل است؛ و در هشتم دی ماه ۱۳۹۴ کلید طلایی اردبیل به ایشان تقدیم شد.

از بازی‌های به یادماندنی او می‌توان به فیلم‌های هنرپیشه (محسن مخملباف) و آدم‌برفی (داود میرباقری) اشاره کرد. اکبر عبدی نیمه دوم دهه هفتاد را در سکوت سینمایی سپری کرد و تا حدودی از محبوبیت و شهرت او کاسته شد. بازی او در چند فیلم کمدی در اواخر دهه هفتاد هم خیلی مورد توجه واقع نشد و با وجود اینکه در سال ۱۳۸۰ و در جشنواره بیستم فیلم فجر برای بازی در فیلم نان و عشق و موتور هزار نامزد جایزه شد، اما بسیاری معتقدند که او از دوران اوج خود، یعنی زمانی که از مشهورترین و پولسازترین بازیگران ایران بود، فاصله گرفته‌است. در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ در آیین نکوداشت افتتاحیه جشنواره فجر از وی تقدیر شد.

حاشیه‌ها

اکبر عبدی در افتتاحیه سی و ششم جشنواره فیلم فجر طی بزرگداشتی که برای ایشان در برج میلاد تهران به عمل آمد پس از همراهان روی سن من جمله همسرش، به ایراد سخنرانی پرداخت و خاطره ای زیبا، به یاد ماندنی با طنازی و درد دلهای زیبا، بر خاطرات ملت ایران و همه عاشقانش افزود.

بیشتر

آثار


جوایز


  • https://mimset.com/wp-content/themes/mimset/images/award_def.jpg
    جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد - جشنواره فیلم فجر برای خوابم میاد (1391)
  • https://mimset.com/wp-content/themes/mimset/images/award_def.jpg
    جایزه بهترین بازیگر نقش دوم مرد - جشنواره فیلم فجر برای مادر (1368)