میم ست

یادداشتی بر پایان سریال شهرزاد و نوشته ترانه علیدوستی به مناسبت آن

سریال شهرزاد

پس از چهار سال یکی از پرطرفدارترین سریال های ایران تمام شد. و به همین دلیل ترانه علیدوستی مطلبی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

به گزارش میم ست اولین فصل از سریال شهرزاد در سال ۹۴ تولید و توزیع شد. این فصل ۲۸ قسمت داشت و در همان قسمت‌های نخست توانست عنوان پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی را از آن خود کند.

علی نصیریان، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار بازیگران اصلی فصل نخست بودند و قصه عشقی در آن روایت می‌شد که تا پیش از این مشابه آن در تلویزیون یا سینما ساخته نشده بود.

در فصل اول مهمترین عامل موفقیت داستان عاشقانه شهرزاد، متن قوی و دیالوگ‌های حساب شده‌ای بود که حسن فتحی با همراهی نغمه ثمینی آن‌ها را نوشت.

نگارش دیالوگ‌های قوی با همراهی طراحی دقیق صحنه و اکسسوار دقیق در این روند بی تاثیر نبود. حضور بازیگرانی نظیر علی نصیریان، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار در کنار هم نیز ترکیب جدیدی بود که جواب داد و داستان عاشقانه‌ای که روایت آن در تلویزیون ممنوعه بود، توانست شبکه نمایش خانگی را به تسخیر خود درآورد.

توجه به جزئیات در سایر بازیگران نیز مکملی برای این موفقیت بود تا جایی که نقش‌های غیراصلی نیز همه به بازیگران چهره سپرده شد و انصافا افرادی نظیر ابوالفضل پورعرب نیز توانستند در این میان خوش بدرخشند. در کنار همه این‌ها حضور شخصیتی به نام بزرگ آقا با بازی علی نصیریان نقطه قوت این سریال بود که روی بازی دیگر نقش‌ها از جمله جوان‌تر‌هایی مثل ترانه علیدوستی، شهاب حسینی و پریناز ایزدیار بی‌تاثیر نبود و داستان فصل اول در مقطعی حساس به پایان رسید.

فصل دوم «شهرزاد» در سال ۱۳۹۶ تولید و در ۱۵ قسمت توزیع شد آن هم در حالی که در این فصل ورق برگشته بود. مخاطب تشنه دیدن قسمت دوم بود که در همان ابتدا متوجه تغییر بسیاری در محتوا و گریم‌ها شد. گریم‌های اگزجره و نمایشی و آرایشی جای گریم‌های منطقی و عادی فصل قبل را گرفته‌اند.

همچنین خلاء نبود علی نصیریان هم بسیار عمیق بود. این هنرمند پیشکسوت در مجموعه شهرزاد همچون نخ تسبیح منجر به هماهنگی سایر هنرمندان شده بود و آن‌ها را به خدمت کار گرفته بود که با توجه به عدم حضورش دانه‌های تسبیح هرکدام به گوشه‌ای افتادند و این جای خالی حتی با حضور رویا نونهالی، رضا کیانیان و امیر جعفری با سبک‌های بازی متفاوت شان، پر نشد.

خلاء‌های پیاپی در فیلمنامه و نبودن گره‌های جذاب و کش‌دار و لوث شدن مثلث عشقی قباد-فرهاد- شهرزاد از جمله دلایلی بود که باعث شده مخاطب فصل دوم را به اندازه فصل اول دوست نداشته باشد و کم کم آن را رها کند.

در نهایت، اما در زمستان و ۱۱ بهمن ۹۶ فصل سوم آمد. در این فصل تلاش شده بود پرچم نیمه‌افراشته سریال شهرزاد دوباره بالا برود و هیچانی به کار تزریق شود که از رخوت فصل دوم بکاهد که تقریبا هم این تلاش جواب داد.

اما نکته قابل توجه در سریال شهرزاد به تهیه کنندگی «محمد امامی» و کارگردانی «حسن فتحی» این بود که بیشتر شخصیت‌های این داسان از اصلی گرفته تا فرعی به یک شیوه از داستان حذف شدند و آن هم قتل بود!

در جدیدترین اخبار سریال و تلویزیون ایران فصل سوم سریال نیز تمام شده و سریال به پایان رسیده است.

ترانه علیدوستی از خاطرات خوبی و بدی که از سریال شهرزاد در یادش خواهد ماند نوشت.

ترانه علیدوستی با انتشار تصویری از خود در سریال شهرزاد در اینستاگرام نوشت:

«شهرزاد۲۳/۹/۹۳

تا ۲۱/۳/۹۷.

خاطره‌های بد و خوب این سال‌هامون کنار هم، بعدها در روزهای تنهایی، تنها دارایی ما هستن و به کمکمون میان.»

سریال شهرزاد

شما می توانید جدیدترین اخبار سینمای ایران و جهان را در صفحات تلگرام و اینستاگرام ما دنبال کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *