میم ست

واکنش منتقدان جشنواره کن به فیلم دختران آفتاب و نقش آفرینی گلشیفته فراهانی

دختران آفتاب

فیلم سینمایی دختران آفتاب به کارگردانی اوا اوسون دیشب در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن به نمایش در آمد. نقش اصلی این فیلم درام جنگی را گلشیفته فراهانی ایفا کرده است. حال واکنش منتقدان به این فیلم و نقش آفرینی این بازیگر خوب کشورمان چگونه بوده است ؟

به گزارش میم ست ، فیلم سینمایی دختران آفتاب (Girls of the Sun) فیلمی درام و جنگی و دومین ساخته بلند اوا اوسون کارگردان فرانسوی است که دیشب در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد. داستان این فیلم فرانسوی با بازی گلشیفته فراهانی و امانوئل برکو، درامی با محوریت زنان است که ماجرای چند جنگجوی زن کرد را در نبرد با داعش به تصویر کشیده است.

در تازه ترین اخبار فیلم و سینمای هالیوود ، منتقدان نشریه های مختلف سینمایی نظر خود در مورد این فیلم را منتشر کرده اند .

واکنش منتقدان چهار نشریه سینمایی معروف به شرح است :

پیتر برادشاو منتقد فیلم نشریه گاردین

او به جدیدترین اثر اوسون چهار ستاره (از پنج ستاره) امتیاز داده و نوشته است که رویکرد این کارگردان فرانسوی در ساخت فیلم جدیدش که یک درام پارتیزانی است تماشاگر را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عقیده این منتقد با سابقه گاردین، دختران آفتاب یک فیلم جنگی فمینیستی می باشد: ” شورانگیز، پرتعلیق و خشمناک. برادشاو همچنین این فیلم را مانند سایر تولیدات این ژانر، اثری عاری از پیچیدگی و تناقض توصیف کرده که تکلیف درست و غلط در آن معلوم است. برادشاو مشخصا به دو سه صحنه اکشن فیلم از جمله فرار شخصیت بهار (با بازی گلشیفته فراهانی) به همراه دیگر زنان اشاره کرده و این صحنه‌ها را خوش ‌ساخت و تاثیرگذار توصیف کرده است.”

دختران آفتاب

اریک کان منتقد فیلم سایت ایندی وایر

این منتقد به این فیلم امتیاز ب منفی داده است. وی معتقد است که اوا اوسون با کارگردانی دومین فیلم بلند کارنامه ‌اش (که ضمنا نویسندگی آن را نیز بر عهده داشته) نشان داد آمادگی ساخت یک فیلم اکشن درجه یک در هالیوود را دارد. با این حال، اریک کان ایراداتی را به فیلمنامه دختران آفتاب وارد دانسته و در عوض، مهارت اوسون در کارگردانی صحنه ‌های اکشن فیلمش را ستوده است. او در پایان نقد خود بر فیلم نوشت : ” دختران آفتاب به قدر کافی صحنه خوب دارد، تا جایی که تماشاگر بعد از تماشای فیلم آرزو می‌کند ای کاش دومین ساخته بلند اوسون از انسجام و یکدستی بیش ‌تری برخوردار بود. ”

دختران آفتاب

جی وایسبرگ منتقد فیلم نشریه ورایتی

این منتقد بزرگ سینما به یکی از دیالوگ‌ های پایانی فیلم اشاره کرده که مبارز زن کرد رو به خبرنگار فرانسوی می ‌گوید: “حقیقت را بنویس”. وایسبرگ معتقد است که مسئله ‌ای که اوسون به عنوان فیلمنامه ‌نویس و کارگردان فیلم از آن غافل مانده این بوده که راه ‌های مختلفی برای بیان حقیقت وجود دارد. وی نوشته است : ” دختران آفتاب به واکاوی حوادث واقعی می‌پردازد و بعد آنها را با هدف مصرف انبوه در قالبی بسته ‌بندی شده به تماشاگر عرضه می‌کند، در حالی‌ که با تقلید واقعیت در عریان ‌ترین فرم ممکن، از ارایه بینشی عمیق یا حس باورپذیری شخصیت‌هایش غافل مانده است. با این حال، وایسبرگ یادآور شده از آنجایی که این فیلم زن ‌محور توسط یک فیلمساز زن کارگردانی شده و درباره گروهی از زنان است که شجاعانه با داعش می‌جنگند، در پخش بین‌المللی با توفیق روبرو خواهد شد. ”

لی مارشال منتقد فیلم سایت اسکرین دیلی

او نوشته است : ” پیام فمینیستی این فیلم صریح و روشن است، این ‌که چگونه جنگ قادر است نابرابری جنسیتی و اجتماعی را وارونه کند. ” مارشال هم مانند اغلب منتقدان دیگری که درباره فیلم یادداشتی منتشر کرده اند ساختار داستانی دختران آفتاب را عمده‌ ترین مشکل آن دانسته است. تا جایی ‌که این مشکل باعث شده به دلیل شخصیت‌ پردازی‌ های ضعیف و سطحی، بازیگرهای خوبی همچون گلشیفته فراهانی و امانوئل برکو نتوانند تمام توانایی و خلاقیت ‌شان را برای نقش ‌آفرینی در این فیلم بکار ببرند.

گلشیفته فراهانی

شما می توانید جدیدترین اخبار سینمای ایران و جهان را در صفحات تلگرام و اینستاگرام ما دنبال کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *