میم ست

نقد و بررسی فیلم تگزاس؛ فیلمی بدون فیلمنامه ساخته شده برای گیشه ها

تگزاس

تگزاس فیلمی است که طبق فرمول فیلم های این روز سینمای ایران با شوخی های جنسی و جلف فقط برای فروش در گیشه ها ساخته شده است.

به گزارش میم ست در جدیدترین نقد و بررسی های سینمای ایران می خواهیم در این مقاله فیلم به نقد و بررسی کمدی تگزاس بپردازیم. شما می توانید جزئیات کامل فیلم را در اینجا ببینید. با ما همراه باشید.

داستان این فیلم دربارهٔ دو دوست به نام بهرام (پژمان جمشیدی) و ساسان (سام درخشانی) است. ساسان در برزیل زندگی کرده و بهرام نیز می‌خواهد مقیم برزیل شود. اما در این مسیر ماجراهای هیجان انگیزی برای آن‌ها رخ می‌دهد

مسعود اطیابی پس از ساختن ماه گرفتگی درباره حوادث ۸۸، تصمیم گرفته به سراغ روشی در سینما برود که فقط نمونه آن در داخل ایران یافت می شود. روشی که در چند سال گذشته با آثاری نظیر من سالوادور نیستم شکل گرفت و نشان داد که می توان با تکیه بر استفاده از لوکیشن خارجی و نزدیک شدن به خط قرمزهای رایجِ ارشاد، پول خوبی به دست آورد و مطمئن شد که می توان در گیشه های سینمای ایران توفیق بدست آورد.

تگزاس مسعود اطیابی جدیدترین فیلم ساخته شده براساس روش بالا است. اثری که بصورت خلاصه همان جو و حال خوب ، بد ، جلف را دارد. با این تفاوت که در اینجا لوکیشن فیلم تغییر کرده تا کارگردان بتواند از محدودیت های فرهنگی که در داخل ایران وجود دارد فاصله بگیرد و شوخی های جنسی مبتذل اش را با رنگ و لعاب بیشتری به کار بگیرد. شوخی هایی که از کنایه های جنسی گرفته تا مایو و غیره، پیکره تگزاس را تشکیل می دهد؛ با این توضیح که اینبار فیلمنامه خوبی هم در کار نیست.

تگزاس

تگزاس از شوخی های جنسی متعدد و رقص و پایکوبی های گاه و بی گاهی تشکیل شده که سکانس به سکانس بدون آنکه منطق یا دلیل مشخصی برای شکل گیری آن وجود داشته باشد،در تصویر نقش می بندد. و آنگونه که احتمالا سازندگان انتظار دارند، تماشاگران نیز می بایست به تکان دادن کمر و رقصیدن بازیگران بخندند! و این صحنه ها طوری نیست که یک علاقه مند به فیلم یا به اصطلاح فیلم باز به هیجان بیاورد.

نکته مهم درباره تگزاس و بطور کل، آثار مشابه تگزاس، این است که کیفیت ساخت کمدی در سینمای ایران چنان به حد ناامید کننده ای رسیده که امروز فیلمسازان شکست خورده ای مانند اطیابی که ساخته قبلی اش به نام ماه گرفتگی یکی از ضعیف ترین آثار یک دهه اخیر سینمای ایران بوده نیز برای به سود رسیدن در سینما، رو به کلیشه های ساخت کمدی ” بین المللی” می آورد. و در این بین کوچکترین اهمیتی نیز به فیلمنامه و کیفیت شوخی ها و بطور کل، مبحث فیلمسازی نشان نمی دهد چرا که می داند مخاطب اینگونه آثار تنها قرار است به حماقت بی حد و حصر آدمهای داستان بخندد و آنان را به حال خود رها کند تا در مقابل تصویر دست و پا بزنند. شاید تنها قشری را که این فیلم بتواند جذب کند قشر نوجوان باشد. آن هم آن دسته از نوجوانان که برای تفریح و خنده به سینما می روند نه برای فیلم دیدن.

تگزاس

تگزاس به هدف فروش هرچه بیشتر، تمام آنچه را که می توانسته به کار بگیرد استفاده کرده است. از لوکیشن فیلم در برزیل و فضای رنگارنگ و شاد آن گرفته تا بازیگران خارجی (آن هم اگر بازیگر باشند!) که به مقابل دوربین آمده اند تا آنچه را که همکاران ایرانی شان نمی توانند در مقابل قابل دوربین ارائه دهند را به نمایش بگذارند. در این آشفته بازار شوخی های جنسیتی در فیلم، سازندگان شوخی های عجیبی مانند استفاده از آهنگ معروفِ مایکل جکسون که در برزیل فیلمبرداری شده بود را نیز بکار گرفته اند که تقریباً همه این موقعیت ها با رقصیدن و لوده بازی گذشته است.

تگزاس در پایان مسیر خود را برای ساخت قسمت دوم باز می گذارد تا پس از بررسی میزان فروش، سازندگان به سراغ ساخت قسمت بعدی بروند که احتمالاً همینطور هم خواهد شد. در روزهایی که سینمای ایران با معضل فروش فیلم مواجه است، به نظر می رسد که تگزاس و آثار مشابه آن تنها امید برای چرخاندن چرخه صنعت سینما در ایران می باشد و باید منتظر حضور بسیار بیشتر اینگونه آثار در سینماها بود. آثاری که روزگاری در سوپرمارکت ها عرضه می شدند اما حالا با رنگ و لعاب خوش تر، به سینما آمده اند و موفق هم هستند. بنظر سینمای ایران نیازمند تحولی جدی است. هم در زمینه فیلمسازی هم در زمینه نقد و بررسی تا توصیه هایی برای بینندگان وجود داشته باشد تا از دیدن فیلم های تهی سر باز زنند.

تگزاس

شما می توانید جدیدترین اخبار سینمای ایران و جهان را در صفحات تلگرام و اینستاگرام ما دنبال کنید.

چ
2018-07-08 23:24:07
آزادی و عدم محدودیت امتحانش رو تو غرب پس داده رفیقپاسخ دادن
Navid
2018-07-09 13:41:09
بله بله ...پاسخ دادن
س
2018-05-14 22:51:28
چون مردم فیلم های آزادتر میخان، به دور از محدودیت، واسه همین این آثار که تو خارجه زیاد می فروشند که به نوعی اعتراض به محدودیت های حال حاضر هستپاسخ دادن

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *