ویدئوهای سایت

person
mimset instagram account
mimset telegram account
mimset namasha account
mimset aparat account

جمشید مشایخی مرد جاافتاده و چهره ماندگار سینمای ایران درگذشت

سه شنبه, 13 فروردین, 1398
جمشید مشایخی

جمشید مشایخی هنرپیشه سرشناس ایرانی روز سیزدهم فروردین 1398 راس ساعت ۲۱ در سن ۸۵ سالگی درگذشت. مراسم تشییع جنازه این هنرمند روز شنبه (۱۷ فروردین‌ماه) برگزار خواهد شد. میم ست درگذشت زنده‌یاد مشایخی را به جامعه هنری و خانواده وی تسلیت می‌گوید.

به گزارش میم ست به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای مشایخی چند روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان عرفان تهران بستری بوده است.

جمشید مشایخی در ۶ آذرماه سال ۱۳۱۳ در جنوب تهران بدنیا آمد.

نخستین نقش در سینمای ایران را به سال ۱۳۴۲ در فیلم "جلد مار" ایفا کرد اما نقش او (خان دائی) در فیلم قصر ساخته مسعود کمیایی بود که جمشید مشایخی را به عنوان "مرد جاافتاده سینمای ایران" به همه معرفی کرد.

جمشید مشایخی در ششمین دوره چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار سینمای ایران برگزیده شد و در آبان ماه سال ۸۵ در پاریس به خاطر ۵ دهه فعالیت هنری از او تجلیل به عمل آمد.

آذرماه ۸۵ هم بزرگداشتی به پاس ۵۰ سال فعالیت هنری او در عرصه بازیگری تئاتر و سینما در تهران برگزار شد.

از جمشید مشایخی سه فرزند برجای مانده که نادر، موسیقیدان برجسته، مشهورترین آنهاست. او پیش‌تر رهبری ارکستر ملی ایران بود. همچنین خبر درگذشت این اسطوره را سه فرزند او در صفحه اینستاگرامی اش تایید کردند.

همکاری با کارگردانانی که از آنها به عنوان فیلم‌سازان پیشرو سینمای ایران یاد می‌شود جمشید مشایخی را در سینمای پیش از انقلاب اسلامی متفاوت از "جریان اصلی" کرده بود؛ داریوش مهرجویی (فیلم گاو)، بهمن فرمان آرا ( شازده احتجاب)، علی حاتمی (سلطان صاحبقران، سوته دلان) و ناصر تقوایی (نفرین).

او پس از انقلاب بهمن ۵۷ هم در سینما حضوری چشمگیرتر داشت.

جمشید مشایخی در سال ۱۳۶۳، برای بازی در دو فیلم گل‌های داوودی و کمال الملک، برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ایران شد.

رضا تفنگچی و خوشنویس، دو نقشی که او در مجموعه هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی ایفا کرد هنوز در یاد بسیاری از مردم این کشور جاودانه باقی مانده است.

جمشید مشایخی

تبلیغ 1
تبلیغ 2
تبلیغ 3
تبلیغ 4

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

دیدگاه ها
    دیدگاهی پیدا نشد! اولین نفری باشید که در این نوشته نظر می دهید.
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications